JIAOGULAN ÉS MÁS GYÓGNÖVÉNYEK

Jiaogulan, Gotu Kola, Brahmi, Goji bogyó, Stevia




Jiaogulan



(Gynoslcinina pcnlaphylluni)
A „kínai ..halhatatlanság-növény”
Kína


MichacI Blunieri
és
Di  Jialiu Liu


Ezt a könyvet Dr. Cniieniacu Takcnioto-nak és mindazoknak ajánljuk, akik a gyógynövény-kutatás nemes feladatának szentelték magukat.






Köszönetnyilvánítás


Szeretnék köszönetet mondani a kiadómnak Alisler Taylor-nak, aki mindig bátorított, hogy hozzákezdjek ehhez a munkához, és jobban hitt bennem, mint én magam. Dr. Liu és én szeretnénk köszönetet mondani Mark Blumenlhal-nak, az Amerikai Botanikai Tanács elnökének, és Dr. Sidney Sudbcrgnek, hogy átnézték és elbírálták a kéziratot. Dr. Carlo Calabrcsc-nek, amiért ellenőrizte a kéziratot és megírta a bevezetőt. Dr Subhuti Dhamianada-nak, amiért oly nagylelkűen annyi időt áldozott arra, hogy elolvassa, átolvassa, kijavítsa a kéziratot és megírja az előszót. Suzamic Bolle-nak a szerkesztésért és a kreatív javaslataiért. Chrislopher Glenn-nek a belső lenért. Slcwart Cannon-nak és Victoria Ann Taylor-nak a borítótervezésben nyújtott segítségéért. Dr. Masahiro Nagai-nak, is szeretnénk még köszönetet mondani, annak a tudósnak, aki először fedezte fel a Jiaogulan és a ginzeng közötti hasonlóságot, leírta felfedezésének történetét, és azonnal válaszolt minden kérdésünkre, valamint Dr. Cuneinacu Takemolo kutatócsoportjának, akik részletesen tanulmányozták a Jiaogulant, és szintén rengeteg kérdésünkre választ adtak. És végül szeretnék köszönetet mondani feleségemnek, Carolnak, aki életre keltette a jiaogulant gyönyörű színes rajzaival a könyv borítóján, és a könyvben található tusrajzokon is.

Michael Blunieri Los Angeles. OÁ 1999. február







Bevezető





MichacI Blunieri és Dr. Jialiu Liu az általában „adaptogénnek" nevezett gyógynövények egy újabb csoportjára hívja fel a figyelmet ezzel a könyvvel. Az adaptogének - ahogy a nevük is mutatja - segítenek a szervezetnek abban, hogy a stresszhez alkalmazkodjék. A Jiaogulan ugyanabba a botanikai csoportba tartozik, mint a ginzeng, és még számos ismert gyógynövény. Ezek a növények a gyógynövény-terápiák fontos eszközei, és a nyugati típusú orvostudomány kelléktárában még csak hasonló gyógyszerek sem találhatók. Ezek a gyógynövények több fizikai paraméterre hatnak, és ez által, az egész élő szervezetet kedvezően befolyásolják. Ha kell, serkentenek, ha kell, gátolnak bizonyos funkciókat. Nem meglepő tehát, hogy a gyógyszerközpontú kutatók elsiklottak e növénycsoport felett, hiszen a gyógyszer-fejlesztés kísérletei többnyire egyszerű sejtes rendszerekben folynak, és egy adott, mérhető tényezőre koncentrálnak. Az ilyen kutatási rendszer figyelmét könnyen elkerülhetik olyan jelentős eredmények, amelyek csak a szervezet különböző rendszereinek kölcsönhatásában fejezhetők ki. Az adaptogének kutatása és vizsgálata csak az élő szervezetben lehetséges. A számos kedvező tapasztalat sokakat arra indíttat, hogy az adaptogéneket korunk mindenre javasolt, de valójában hatástalan „csodaszerének" tekintsék. Ennek ellenére, mint ebben a könyvben is látható, számos olyan tanulmány született, amely tudományos szempontból is megbízhatóan dokumentálja a közismert adaptogének kedvező hatásait. A feltételezett hatásmechanizmusok közül sokat tudományosan is bizonyítottak. Többek között antioxidáns tulajdonságokat, a stresszre, az emésztésre, a glükózháztartásra stb. gyakorolt kedvező hatást.

Ez a könyv hasznos segítség abban, hogy felkeltse az érdeklődést egy biztonságos, természetes szer iránt, amely a modern civilizáció számos egészségügyi problémájára megoldást kínál.

Dr. Carlo Calabiese N.D. M.P.H. Baslyr figyelem Kutatóintézet, társigazgató
















Előszó





Először a kilencvenes évek elején hallottam a Jiaogulanról, amikor a világ minden tájáról küldtek számomra e növénnyel foglalkozó promóciós irodalmat, és a véleményemet kérdezték. Megnéztem a Hong Kongban kiadott Abstracls of Cliincsc Medicine (Kínai orvoslási vázlatok) című folyóiratot hogy mit ír a Jiaogulanról, és nagy megelégedésemre találtam néhány tanulmányt botanikai származásáról, kémiai összetevőiről, gyógyszerészeti hatásáról és klinikai alkalmazásairól is. A cikkekben megírt információ és még sok további hasznos beszámoló is megtalálható ebben a könyvben. Kutatásaim eredményeképpen néhány évvel ezelőtt a Jiaogulan szervezetünk két klinikáján is a kezelés részévé vált, főleg a rákos betegek terápiájában.

Egyes ionizáló gyógynövények, amelyeket mostanában adaptogén néven emlegetnek, segíthetnek a szervezetnek leküzdeni a rákterápiával járó stresszt. Azoknál a betegeknél, akik adaptogéneket fogyasztanak, a terápia kevesebb mellékhatása jelentkezik, kevésbé károsodik a csontvelő, és ezért javul a kezelés eredménye (nagyobb mértékű liimor-öss7.ehnzódás,  hosszabb élettartam, nagyobb gyógyulási arány). A Jiaogulan is eredményesen használható erre a célra. Az adaptogének normalizálják a vérnyomást, a vércukorszintet és a vér lipid- és oxigénszintjét, ezért eredményesek magas vérnyomás vércukor- lipidszint és hegyibetegség esetén. Ezen felül az adaptogént fogyasztók jobb eredményt érnek el a sportban, a szellemi koncentrációt igénylő feladatokban, és általában több életerővel rendelkeznek. A könyvben áttekintett tanulmányok szerint az adaptogéneknek ezek az alapvető tulajdonságai megtalálhatók a Jjiaogulanban is.

A kínaiak meglátták a lehetőséget az adaptogének piacra dobásában, és számos tonizáló gyógynövényből fejlesztettek ki modern terméket. Ilyen a \vu\veizi (Scluzandra sinensis), a honjingtian (Rhodiola sp.), a lingzhi (Ganoderma Incidum), a gouqizi (Lycium sinensis) és a dongchongxiacao (Cordyceps sinensis).

Kiderült, hogy a Jiaogulan is méltó tagja ennek a csoportnak. Viszonylag homályos története volt a kínai népi orvoslásban, főleg tüdőbetegségek kezelésére használták. Nemrégiben fedezték fel (mint ez ebben a könyvben is olvasható), hogy ugyanazokat az aktív összetevőket tartalmazza, mint a ginzeng. Sőt, egyes összetevői teljesen megegyeznek a ginzengéivel.
A ginzeng kezdetben a gyökér alakjáról volt híres, amely igen gyakran ember formájú. Csak akkor nyerhető belőle hatásos szer, ha a gyökér kellő ideig fejlődik (a legtöbb termesztett ginzeng esetében hat év a termesztési idő), ami az egyik oka a ginzeng ritkaságának és magas árának. A Jiaogulan nagy területeken nő vadon, és levelei, - amelyek minden évben betakaríthatóak -, az aktív hatóanyag olcsó forrását jelentik. Ezért a Jiaogulan a ginzeng nagyon hatékony helyettesítője lehet.

Különböző, Kínában végzett klinikai vizsgálatok igazolják, hogy a Jiaogulan biztonságos, és hogy mind aktív összetevői, mind hatása a ginzengéhez hasonló. E növény kutatói azt is feltételezik, hogy felül is múlja a ginzenget, mivel nagyobb számú aktív hatóanyaga van (többféle szaponin és glükóz származék található benne), és enyhébb a stimuláló hatása azokra, akik a ginzengre érzékenyek. A Jiaogulan használatát támogató kutatások továbbra is és egyre szélesebb körben folynak, olyan mértékben, hogy mára már úgyszintén bekerült azok közé a kínai tonizáló növények közé, amelyeket adaptogéneknek hívunk.

Subhnti Dharmananda. Ph D




Bevezetés




Ennek a könyvnek az a célja, hogy felhívja a figyelmet egy gyógynövényre, amelyet, - bár viszonylag kevéssé ismert -, átfogó kutatások keretében vizsgáltak különböző kutatási intézményekben az elmúlt 15 év során, és kereskedelmi forgalomba is hoztak az Egyesült Államokban az utóbbi ó évben. Nagy érdeklődés kíséri ezt a növényt, amely nemcsak hasonló tulajdonságokkal bír, mint a Panax ginseng, hanem bizonyos tekintetben felül is múlja azt. A legtöbb kutatást Kínában és Japánban folytatták, ezen kívül az USA-ban, Írországban, Nyugat-Németországban, Olaszországban és Csehszlovákiában. Az eredmények szerint a Jiaogulan (ejtsd: dzsiogulan, latin neve: Gyuostcmma pentaphyllum) a szervezet több rendszerére is kiemelkedő hatással van. A kutatások eredményeit a harmadik fejezetben ismertetjük és magyarázzuk meg a szakembereknek és a laikusoknak egyaránt.

„-..Na igen de kínai gyógynövényt javasolnak egy nyugatinak?” - ezt a reakciót tapasztaltam sok embertől, akikkel utazásaim során találkoztam. Ők nem tudják, hogy a pszeudoefedrin, - ami a kínai gyógynövény, a Ma huang hatékony összetevője -, már évek óta a legfontosabb alapanyag a Sudafed® és az Actifed®, a két legismertebb váladékoldó gyógyszer készítésénél.
Ezen kívül az ázsiai ginzengnek (Panax ginseng), amit a kínai gyógynövények összegzésének is nevezhetnénk, van egy észak-amerikai rokona is a Panax quinquefolius, amelyet szintén valódi ginzengnek ismernek el olyannyira, hogy Kínába is exportálják, és ott is termesztik.
A dong quai (Angelica sinensis) annyira elismert és kedvelt az egész nyugati világban, mint a menstruációs és húgyúti görcsök enyhítője, hogy már nem is gondolunk arra, hogy kínai gyógynövény.

Valamennyien megtanultuk, hogy az emberi lényeket nem a születési helyük vagy fajtájuk, hanem a tulajdonságaik, a jellemük szerint kell megítélni. Ugyanígy kell elbírálnunk a gyógynövényeket is. Ami segít megalapozni a kínai gyógynövények elterjedését, sőt, általában a gyógynövényalapú orvoslást. Az a természetes termékeket forgalmazó cégek jelenlegi gyakorlata, hogy tudományos kísérletekkel igyekszenek igazolni termékeik hatékonyságát. A hagyományos tapasztalat és a modern tudományos kutatás együttműködését ezzel a kifejezéssel lehetne összefoglalni: ősi bölcsesség + modern tudomány.

Szerzőtársam, Dr. Jialiu Liu, ilyen tudományos csapatot vezet a Jiaogulan tanulmányozásában. Dr. Liu a patológia professzora a Guiyang Orvosi Egyetemen, Kína Gnizhou tartományában. Dr. Liu több egészségügyi szervezet aktív tagja, és a kínai kormány számos elismeréssel jutalmazta a tudományos kutatásban elért eredményeit. 19H7-ben Guizhou tartomány kormányzósága hosszú távú kutatási projekttel bízta meg a Guiyang Egyetemet:

- Tizenhat tudósból álló kutatócsoport szerveződött Dr. Jialiu Liu vezetésével. Sok éven keresztül kínai gyógynövények százait tanulmányozták, majd kezdtek a Jiaogulanra koncentrálni, melynek sok egészségmegőrző és gyógyító tulajdonságát fedezték fel. Később a gyógynövény helyet kapott a betegek kezelésében a Gniyang Klinikán és sok más kórházban is, egész Kínában.

Az elmúlt néhány évben a Jjiaogulan fokozatosan megjelent a természetes termékek piacán az Egyesült Államokban is, és ma már több cég forgalmazza, önálló gyógynövényként, teakeverékekben vagy gyógynövény-készítmények részeként is.  Ezért érezzük úgy, hogy eljött az ideje annak, hogy szülessék egy könyv a Jiaogulanról, amely leírja történetét a földbe kerülő magtól egészen az orvosságos szekrényig.





Első fejezet - Mi a Jiaogulan?



A Jiaogulan olyan növény, amely vadon nő Kínában és Ázsia sok más országában is. Kína termővidékein már régen használjak gyógy- és erősítő teának. Amikor az orvosi-tudományos közvélemény felfedezte a növény betegség¬megelőző és gyógyító hatását, a kutatók (főleg Japánban és Kínában) egyre lelkesebben fedezték fel a növényben rejlő lehetőségeket. Rájöttek, hogy sokmindenben hasonlít a ginzenghez, néhány szempontból még felül is múlja azt. Felfedezték, hogy a Jiaogulan adaptogén és antioxidáns gyógynövényként is funkcionál, és sok hatékony szaponin féle (gipenozidák), valamint nyomelemek, aminosavak, proteinek és vitaminok találhatók benne.
Kínában a jiaogulant néha déli ginzengnek is nevezik, mivel Kína déli részén honos, és mert hatásában nagyon hasonlít a ginzenghez. Xiaucao néven is ismert, ami azt jelenti: „halhatatlanság-növény". Ezt az elnevezést egészségjavító és öregedés gátló hatásának köszönheti. A jiaogulan név, szó szerinti jelentése: „csavarodó indája orchidea", ami a növény fizikai tulajdonságaira utal.

Jiaogulan - az adaptogén
A Jiaogulan az egyik leghatékonyabb adaptogén. Mint magából a szóból is kitűnik, az adaptogén olyan anyag, amely segít a szervezetnek abban, hogy alkalmazkodjék a stressz-hatásokhoz. Az adaptogén kifejezést először egy orosz tudós, N. V. Lazarev használta 1947-ben, majd 1958-ban egyik tanítványa, I. I. Brekliman írta le vele a gyógynövényeknek azon kategóriáját, amelybe a szervezet funkcióit normalizáló növények tartoznak. Kijelentette, hogy csak az nevezhető adaptogénnek, ami „ártalmatlan, és legfeljebb minimális mellékhatásai vannak, non-specifikus immunerősítő, és normalizálja a különböző Icsli funkciókat, a patologikus állapottól függetlenül".
Tehát az adaptogén olyan anyag, amely segít előidézni a homcoszlázisl, a szervezet természetes egyensúlyi állapotát. A Jiaogulan megfelel ezeknek a kívánalmaknak. A kutatási eredmények szerint kellő hatást gyakorol a szervezetre. Egyrészt közvetlenül elősegíti a belső szervek működését azáltal, hogy növeli a szervek vérellátását. Másrészt a neuro-endokrin rendszer működését befolyásolja, ami normalizálja a stressz-hatás alatt lévő szervek működését (például a Jiaogulan adaptogén hatása stabilizálja és normalizálja a túl stresszelt agy és szimpatikus idegrendszer működését).

Az elemzés szerint kétféle stresszt különböztetünk meg: Az egyik a természetes vagy normális stressz, amely a mindennapi életben általában előfordul. (például a kemény munka a boldogulás miatt, a szabadidős sporttevékenység, rossz táplálkozási szokások, aggódás a szeretteinkért, küzdelem a betegségekkel stb.). A másik típus a természetellenes vagy abnormálisán erős stressz (például a levegő nagyfokú szennyezettsége, a környezetben lévő vegyi anyagok, a sok idegeskedés, nem kielégítő higiénia, a versenysport, a drog vagy az alkohol okozta ártalmak, stb.).
Ezek a stressz tényezők pusztító hatással vannak a szervezetre. A mindennapi normál stressz negatív hatását azonban könnyedén képes leküzdeni mindenki, aki viszonylag kiegyensúlyozott életvitelt folytat, pozitívan gondolkodik, ügyel a táplálkozásra, a személyi higiéniára, és így tovább. Az embernek van immunrendszere, amely felveszi a harcot a kórokozókkal, és az általános ellenálló-képessége elég erős ahhoz, hogy a mindennapi stresszel megbirkózzék. A megnövekedett stressz tényezők azonban fokozatosan legyengítik még az egészséges embert is, ha nem figyel az egyensúly fenntartására az életében, vagy nem növeli a szervezetbe bevitt adaptogének és antioxidánsok mennyiségét, amelyek segítik a szervezet védekező rendszerét. Ha nem képes alkalmazkodni a megnövekedett stresszhez, felborul a szervezet természetes egyensúlya, és növekszik a megbetegedések valószínűsége, illetve a normálisnál gyorsabban következik be az öregedés.

Az adaptogén gyógynövények segítik testünket az alkalmazkodásban, így kiegyenlítik a stressz hatásokat. Erősítik az immunrendszert, elősegítik a mirigyek működését, és nem merítik ki a szervezet értékes energiakészleteit, hanem, épp ellenkezőleg, feltöltik azokat.

Dr. l. lans Seylc, kanadai kutatóorvos és endokrinológus az alábbi következtetésre jutott a stressz hatásainak évekig tartó tanulmányozása után: „Az alkalmazkodás alighanem az élet legjellemzőbb tulajdonsága. A természetes egységek függetlenségének és egyediségének fenntartásában egyetlen erő sem játszott akkora szerepet, mint az a változási képesség, amelyet életnek nevezünk -vagy ennek hiánya-, ami a halál. Van bizonyos párhuzam az elevenség mértéke és az alkalmazkodóképesség nagysága között minden állatban - és minden emberben is".

Bár a pszichológiai alkalmazkodás sok stressz tényező végső megoldása lehet, az adaptogének segítsége, fizikailag és lelkileg is támogathatja a szervezetet abban, hogy ez könnyebben menjen. Az adaptogének nemcsak segítenek a szervezetnek abban, hogy a neuroendokrin szabályzás és a szervműködés normalizálásával megbirkózzék a természetellenes mértékű stresszel, hanem javítják az egészséges ember általános állapotát és teljesítményét is.
A Jiaogulan mellett vannak még más adaptogén gyógynövények is. Például az ázsiai ginzeng, az amerikai ginzeng, a szibériai ginzeng, az ashwaganda, az aslralagus és a schisandra. Bár az adaptogének állatában hasonló módon működnek, és sok egészségjavító hatásuk van, mégsem ugyanolyanok. Azt kell megvizsgálni a Jiaogulan esetében, hogy milyen széles körű terápiás hatásokat fedeztek fel az orvosok kutatásaik során. Például az antioxidáns hatást, a kardiov aszkulái is működés élénkítéséi, a vérnyomás-szabályzást, a koleszterin csökkentést, a vérképre gyakorolt pozitív hatást, az immunrendszer-erősítést, melyekről részletesen a harmadik fejezetben lesz szó. Más szavakkal szólva a Jiaogulan fogyasztásával kiküszöbölhetjük, hogy egy egész sor más táplálék-kiegészítőt kelljen szednünk.

Jiaogulan - a „halhatatlanság-növény"
Tudományos kutatások bizonyítják, hogy a Jiaogulan legalább 82 féle szaponint tartalmaz. A szaponinok a Jiaogulan és a ginzeng aktív hatóanyagai (a kutatások szerint a ginzeng legalább 2S szaponint tartalmaz).
A szaponinoknak köszönhető, hogy a Jiaogulan képes szabályozni a testi működést, például a vérnyomást, a reprodukciós rendszert, az immunrendszert, az idegrendszert, az endokrin rendszert és az agyi funkciókat. Rendkívül hatékony az agykéreg és az agyi folyamatok normalizálásában a szimpatikus és a paraszimpatikus idegrendszeri működés befolyásolásán keresztül. Ezért fogyasztásával megelőzhető számos stressz okozta betegség. Az immunrendszert és a betegségekkel szembeni ellenálló-képességét is fejleszti, akárcsak a fizikai és a mentális stresszhez való alkalmazkodást.
További egészségjavító hatásai közé tartozik a hatékonyabb oxigén-felhasználás elősegítése, a fizikai megterhelés utáni gyorsabb regenerálódás (ezért a Jiaogulan a nagy teljesítményt nyújtó sportolók ideális táplálék-kiegészítője, de erről még szó lesz a későbbiekben), a koleszterinszint szabályozása, az ideális agyműködés beállítása és fenntartása, a máj védelme, az étvágy javítása stb. Ezen hatások némelyike a Jiaogulan antioxidáns jellegének köszönhető.

Az antioxidánsok
Ahhoz, hogy megértsük, mik az antioxidánsok, meg kell értenünk, hogy mik azok a szabad gyökök, mert az „oxidáns" kifejezés az antioxidáns szóban a szabad gyökök okozta oxidációra vonatkozik.
Az antioxidánsok olyan anyagok, amelyek hatástalanítják a szabad gyököket, amik egyébként igen toxikus hatásúak, és védik a sejtmembrán lipitjeit attól, hogy a szabad gyökök oxidálják őket.
A szabad gyökök olyan instabil oxigénmolekulák, amelyek a szervezetben a táplálék és az oxigén feldolgozásának természetes melléktermékeként keletkeznek. Még több keletkezik belőlük a szervezetben természetellenes stressz, például szennyezés, növényvédő szerek, dohányzás stb. esetén. A feldolgozás során az oxigénmolekula elveszíti két elektronjának egyikét, így reakcióképessé válik, és próbál egy elektront szerezni a szervezet valamelyik egészséges molekulájától, amivel tönkreteszi az egészséges sejtet. A károsodott sejtek láncreakciót indítanak be, aminek során újabb és újabb szabad gyökök keletkeznek. Ezek a szabad gyökök azok a „rosszfiúk", amelyek hatására a szervezet elöregszik, ahogy a rozsda is oxidálja a vasat, vagy a levegő a félbevágott almát. A szervezet rendelkezik természetes védekező rendszerrel, amely saját antioxidánsokat termel, ilyenek a SOD és a glulalhion, a két legfontosabb antioxidáns. Normális körülmények közölt ezek a természetes védekező eszközök ki tudják küszöbölni a káros hatásokat. Ez elegendő is, kivéve, amikor a szervezetben ugrásszerűen megnő a szabad gyökök száma. Ekkor kezdődik az igazi baj.
A szabad gyökök és pusztító hatásuk
Korábban említettük már azokat a stressz tényezőket, amelyek felborítják a szervezet természetes egyensúlyát, és megbetegedést okozhatnak. Sok minden lehet pusztító hatással testünkre - a stressz, az ipari szennyező anyagok, a szmog, a másodlagos dohányfüst, a túl erős napfény és még sok minden.
Ezek a tényezők mind növelik a szabad gyökök számát, és egyre több a bizonyíték arra, hogy a szabad gyökök olyan betegségek okozói, mint a rák, az érelmeszesedés, a cukorbaj, a májbetegségek, az ízületi gyulladás, valamint az öregedési folyamat felgyorsulása. Ilyen körülmények között több antioxidánsra van szükség, mint amennyit a szervezet meg tud termelni. Szerencsére a természet sok hatékony antioxidáns-forrásról gondoskodott, ilyen például a Jiaogulan is.

Jiaogulan, az antioxidáns
Számos kutatás bizonyítja, hogy a Jiaogulan hatékony antioxidáns. Kísérletek és klinikai tanulmányok bizonyítják, hogy e növény megerősíti a szervezet antioxidáns védelmi vonalát, a szuperöxid-dizimiláz (SÓD) nevű antioxidáns enzim szintézisének serkentésével, amely megköti a szabad gyököket, ezáltal hatásos lehet a rák kialakulásának meggátolásában, az agyvérzés, szívroham, érelmeszesedés és májbetegségek megelőzésében és kezelésében.
A Jiaogulan azért olyan értékes eszköz a szabad gyökök elleni küzdelemben, mert serkenti a szervezet SOD-termelését. Főleg, mivel a tudósok felfedezték, hogy a szájon át adagolt SOD lebomlik az emésztőtraktusban. És ha az emésztőrendszer fala fel is venne bizonyos mennyiségű SOD-molekulát, az immunrendszer nem fogadná el azokat. Ez nyilvánvalóan értelmetlenné teszi az SOD tartalmú táplálék-kiegészítők fogyasztását. A szervezet saját SOD-termelésének serkentése annál fontosabb, minél öregebbek leszünk. A Guiyang egyetem kutatásai rámutattak, hogy az öregedéssel arányosan csökken a szervezet saját SOD-termelése. Ezért olyan hatékony az időskori egészség megőrzésében a Jiaogulan, amely serkenti a szervezet saját SOD-termelését.

Újabb és újabb klinikai tanulmányok igazolják az antioxidánsok fontosságát, nemcsak a Jiaogulan esetében, hanem olyan vitaminoknál is, mint az A, C, és E vitamin, az A-provitaminok és a béta-karotin, az ásványi anyagok - például a szelén esetében-, és olyan gyógynövényekben, mint a gingko és a ginzeng.
A Jiaogulan vagy más antioxidánsok fogyasztásával egyidőben célszerű kiküszöbölni vagy csökkenteni a stressz okait is, amik miatt a szabad gyökök termelődnek. Hiszen ki próbálna olajat önteni arra a tűzre, amelyet el akar oltani?




Második fejezet - a Jiaogulan története


Hagyományos alkalmazás
Bár a Jiaogulan sok ázsiai országban terem, Kínán kívül nemigen maradtak fenn feljegyzések az alkalmazásával kapcsolatban. A Jiaogulan legkorábbi említése a Miiig dinasztia uralkodásának elején fordul elő (1368-1644), amikor Zhu Xiao először írja le és ábrázolja a növényt az Orvosi szerek az éhínség ellen című könyvében, 1406-ban. De ebben a könyvben még nem gyógynövényként, hanem éhínség idején alkalmazva táplálék-kiegészítőként említi. Később, 1578 körül, az elismert botanikus, Li Slü-Zhen is részletesen leírja és ábrázolja a növényt. Az orvosi szerek áttekintése című híres munkájában rámutat, hogy a Jiaogulan használható vérvizelés, ödéma, torokfájás, a nyak fájdalma és feldagadása, tumorok és trauma kezelésére. Ez a legkorábbi feljegyzés, amelyben a jiaogulan gyógynövényként szerepel, bár ekkor még gyakran összekeverték egy wnlianmei nevű hasonló növénnyel.
A Qning dinasztia (1644-1912) idején azonban Wu Qi-Jun „A gyógynövények szöveges bemutatása” című könyvében idézi Zhu Xiao szövegét és rajzát, és további információkat is felsorol az orvosi alkalmazással kapcsolatban. Ezen kívül egyértelműen el is különíti a Jiaogulan és a \\uliaumei növényeket.
A Jiaogulan hagyományos használata nem terjedt el széles körben Kínában. Azokon a területeken, ahol vadon nőtt, népi gyógynövényként használták. Főleg Kína déli részének hegyvidékein nő, messze az „Ősi Kínai Birodalom" néven ismert központi résztől. Kínának ez a központi része az, ahol a hagyományos kínai orvoslás „HKO” néven ismert rendszer kifejlődött. Ez az oka annak, hogy a Jiaogulan nem szerepel a HKO hagyományos kelléktárában, és ezért használata nem terjedt el olyan széles körben, mint a többi HKO gyógynövényé. Ennek ellenére egy gyakorlott HKO szakértő megvizsgálta a növény tulajdonságait, és a HKO kifejezéseivel így írla le: „Édes, kicsit kesernyés, semleges, meleg, erősíti a Jint és támogatja a Jangot", és hozzátette: „használható az immunrendszer erősítésére, és gyulladáscsökkentő hatása is van".

Modernkori felfedezés
Dél-Kína hegyvidékeinek lakói energetizáló teaként fogyasztották a Jiaogulant. Munka előtt azért itták a teát, hogy erejüket   és   állóképességüket   növelje,   munka   után   pedig  azért,   hogy   megszüntesse   a   fáradtságot. Általános egészségjavítóként is fogyasztották, és fiatalító szernek tartották. Közönséges megfázás és egyéb fertőző betegségek kezelésében is alkalmazták. Ezért a helyi kínaiak „halhatatlanság-növénynek" nevezték, és így jellemezték: „olyan, mint a ginzeng, csak jobb".

Máshol, szcrinl Guizhou tartomány egyik falujában, a Faijing hegy közelében, az emberek Jjiaogulan teát ittak a szokásos zöld Ica helyett, aminek eredményeképpen sok ember a 100 éves életkort is megélte.

1972-ben a Kínai és Nyugati Orvoslás Ötvözésére Alakult Kutatócsoport a Yunnan tartománybeli Qu Jing-ben 537 krónikus  légcsőhurutban szenvedő betegen  vizsgálta  a Jiaogulan  hatását. Ez volt az első kísérlet amelyet a modern kínai orvosi irodalom bemutatott.
A Jiaogulan azóta helyett kapott a Kínai orvosi szerek szótárában, ahol a Jiaogulan mint gyógyszer hagyományos használatát írják le. Itt gyulladáscsökkentő, méregtelenítő, köhögéscsillapító és légcsőhurut-gyógyító hatását említik.
Más, szóbeli adatok szerint a hagyományos alkalmazási módok között szerepel még a rendszertelen szívműködés és a fáradtság enyhítése.

Japánban a Jiaogulan amachazuru néven ismert. Az „ama” japánul azt jelenti: édes, a „cha” szó teát jelent, a „zuru” pedig indát. Ez a név tökéletesen leírja a Jiaogulan növényt, amelynek kapaszkodó indái vannak, és édes tea készíthető a leveleiből. Az amachazuru a hetvenes évek vége óta ismert Japánban, leírása és alkalmazása szerepel a „Japán gyógynövények színes enciklopédiája” című könyvben. Egyebek között azt is megemlíti, hogy édes íze miatt a hegyekben zöldségként fogyasztják, ami hasonul a korábban említett Ming-dinasztia korabeli felhasználási módjára.

Az egyik legfontosabb felfedezés a hetvenes évek közepén történt, Japánban.
A Jiaogulan felfedezése, - amelyet korábban nem ismertek gyógynövényként -, úgy történt, mint sok más nagy felfedezés a világon: részben elkötelezett tudósok kemény munkájának, részben a véletlennek köszönhetően.

A következőképpen történt:
A hatvanas évek végén a kutatók próbáltak olyan édesítőszert találni, amellyel helyettesíthetik a cukrot. A szacharin akkor már évek óta használatban volt, de ők valami mást kerestek. Japánban az állam betiltotta a nátiiiim-ciklamál, az akkoriban felfedezett mesterséges édesítőszer használatát. A japán kutató, Dr. Masahiro Nagai, aki jelenleg a gyógyszerészet professzora a Hoslii Gyógyszerészeti egyetemen, így emlékszik: - „Két éve dolgoztam a Nemzeti Egészségügyi Intézetben (N1H) az USA-ban.  1969-től  1971-ig, amikor Dr. Osama Tanaka,   a  Hiroshima  Egyetem  orvosi   tanszékének  professzora,   megkért,   hogy  küldjek  neki  egy  példányt a szakdolgozatomból, ami a Sleviáról szólt, ami a N1H kutatásának is tárgyát képezte. Azért érdekelte a növény, mert biztonságos cukorhelyettesítőt keresett. Amikor visszamentem Japánba, elhatároztam, hogy egy másik növényt, az amachazurut is tanulmányozni fogom, mert tudtam, hogy annak is van édes komponense.”
Az édes komponens elemzése közben ő volt az első, aki rájött, hogy a Jiaogulan a ginzenggel megegyező anyagokat tartalmaz, annak ellenére, hogy a két növény között semmiféle rokonság nincs. Felfedezését 1976-ban jelentette be a Japán Gyógynövénykutató Társaság 23. kongresszusán, Hiroshimában. Mint kiderült, a növény édes komponensét nem vizsgálták tovább.




Harmadik fejezet – A Jiaogulan tesztelése



Egy gyógyszer, vagy esetünkben egy gyógynövény tesztelésének és fejlesztésének módszerei univerzálisak. A tesztelés folyamata ugyanaz a kínai, mint az amerikai laboratóriumokban. A kísérletek is három azonos fázisban folynak. Az első fázis a laboratóriumi tesztelés (in vitro, amelynek jelentése: üvegben. Ez is utal arra, hogy kémcsövekben vagy üvegedényekben folyik a vizsgálat). A második fázist az állatkísérletek jelentik (in vivő, vagyis élő szervezetben). (Megjegyzés: a szerzők nem szükségszerűen támogatják az állatkísérleteket, csak a teljesség kedvéért említik meg itt, mivel ezek a kísérletek már lefolytak és véget értek.) A végső fázis a klinikai tesztelés. A Jiaogulanra vonatkoztatva az alábbiakban magyarázzuk meg ezek fontosságát.

//?
A laboratóriumi tesztelés során rovarokból, állatokból vagy emberi testből származó sejtkultúrát használnak fiziológiás közegben. Például a gipenozidák rákos sejtekre gyakorolt hatását rákos emberi máj-, tüdő-, bőr- és méhsejteken vizsgálták, és a kísérletek eredménye azt mutatta, hogy gátolták a rákos sejtek szaporodását és fejlődését. Ezért lehetséges, hogy a Jiaogulan használható rákos betegek kezelésében. Bár az in vitro tesztek fontosak, hiszen így vizsgálható a Jiaogulan sejtekre gyakorolt hatása, ezek a sejtek végeredményben izolálva vannak a testtől, és ezért nem képesek bemutatni a növény egész, élő szervezetre gyakorolt hatását.
Az állatkísérletek élő szervezetekben folynak, ügyes tesztek még rovarokon is elvégezhetők, de az emberekhez való hasonlatosságuk miatt a legkedveltebb kísérleti alanyok az emlősök. A gyógyszerészeti kutatások kezdeti szakaszában toxikológiai vizsgálatokat végeznek normális, egészséges állatokon, hogy kizárják a drog mérgező hatását. Például a Jiaogulan hosszú távú toxikológiai tesztjeit elvégezték egereken, patkányokon és más emlősökön is.
-Az akut toxikológiai tesztek (kevesebb, mint egy héten át tartó tesztek) azt mutatták, hogy a Jiaogulan-gipenozidák nem mérgezők az emlősökre, tehát valószínűleg az emberre sem.
-Az LD50 dózis (az a halálos mennyiség, amely a kísérleti állatok 50%-át elpusztítja) az egereknél és a patkányoknál több mint százszorosa a javasolt terápiás adagnak.
A hosszú távú toxikológiai tesztek (3 hónapon át naponta történő adagolás) egereken, patkányokon és más állatokon zajlottak, és azt bizonyították, hogy a jiaogulan/gipenozidák nem okoztak káros elváltozást a belső szervekben.
-A krónikus tesztelés (néhány éven keresztül), - amelynek során az állatok táplálékát jiaogulan-gipenozida adalékkal egészítették ki - igazolta, hogy a jiaogulan/gipenozidák nem okoznak mutációt a DNS-ben, sem rendellenességeket a magzati fejlődésben, és rákos folyamatokat sem indítanak el.
Egy drog vagy gyógynövény hatását egy adott emberi betegségre úgy vizsgálják, hogy olyan kísérleti állatokat használnak, amelyek ebben a betegségben szenvednek. Az állatokon (főleg emlősökön) végzett kísérletiek rendkívül fontosak a Jiaogulan hatásának megismeréséhez, de hát az állatok végül is nem emberi lények. Az állatkísérletek eredményeit nem lehet közvetlenül emberekre vonatkoztatni. Ezért elengedhetetlen, hogy az anyagot embereken is kipróbálják.


K/mMa/ tesztelés
A sikeres laboratóriumi és állatkísérletek után az adott gyógyszer vagy növény hatását embereken is tanulmányozzák. A kipróbálásban vagy egészséges emberek vesznek részt, vagy olyanok, akik valamilyen betegségben szenvednek, a fejlesztés alatt álló gyógyszertől függően. Nem lehet a gyógyszer vagy növény hatékonyságáról semmit sem állítani, amíg az embereken is be nem bizonyosodott. *  *  *
A fent említett háromféle tesztelés segítségével a jiaogulan hatékonyságát kétféle módon ábrázoljuk. Először általános összefoglalói adunk a talált tízféle terápiás hatásról. Aztán, a szakemberek és a gyógyszerészeti ismeretekkel rendelkezők számára a különböző kísérletek technikai részleteit is elmagyarázzuk, eredményeikkel és a következtetésekkel együtt.

A jiaogulan terápiás hatása
1.     Antioxidáns
2.     Adaptogén
3.     Serkenti a kardiovaszkulárís működést (a szívkeringési rendszert)
4.     Csökkenti a magas vérnyomást
5.     Csökkenti a magas koleszterinszintet
6.     Megelőzi a szívinfarktus és az agyvérzés kialakulását
7.    Erősíti az ellenálló-képességet (serkenti a fehérvérsejtek termelődését)
8.    Erősíti az immunrendszert
9.     Gátolja a rákos folyamatok kialakulását
10.     Egyéb


A jiaogulan terápiás tulajdonságaira vonatkozó tanulmányok összefoglalása:

1, A Jiaogulan antioxidáns tulajdonságai
A kaliforniai Loma Linda Egyetem tanulmánya szerint: „Egyre több bizonyítékunk van arra, hogy a szabad gyökök által a sejtmembrán lipidjeiben és biológiai molekuláiban okozott kár szoros kapcsolatban áll egy sor betegséggel, ilyenek például a rák, az érelmeszesedés, diabétesz, vérszegénység, májbetegségek, ízületi problémák, gyulladások és időskori depresszió.” Ezért a Jiaogulan antioxidáns hatása nagy érdeklődést keltett a tudományos világban, és számos kutatási eredmény igazolta. A következő laboratóriumi kísérlet eredménye azt sugallja, hogy a gipenozidák kiterjedt antioxidáns hatása számos betegség kezelésében fontos lehet.
Az állatkísérletek során a kutatók úgy találták, hogy a gipenozidák megvédték a kísérleti állatokat különböző káros oxidációs hatásoktól, amelyeket a szabad gyökök jelenléte okoz. A gipenozidákról bebizonyosodott, hogy gátolják az öregkori szenilitás kialakulását azzal, hogy csökkentik a szabad gyökök okozta károkat és lassítják az öregedési folyamatot.
A klinikai (embereken végrehajtott) vizsgálatok eredménye szerint a Jiaogulan (gipenozidák) sikeresen használható gyulladások, elégtelen vérellátás, az agy és a szív sejtjeinek elégtelen vérellátás következtében való károsodása ellen, valamint a szenilitás késleltetésére, és az öregedési folyamat lassítására. Mindezek megerősítik a Jiaogulan erős antioxidáns hatását.
Laboratóriumi kísérletek: Li Lin és társai a Loma Linda Egyetemen a gipenozidák antioxidáns hatását tanulmányozták falósejteken, máj mikroszómáikon és véredények sejtjein. Arra jöttek rá, hogy a gipenozidák csökkentenék a szuperoxid anionok és a hidrogen-peroxid mennyiségét az emberi feliénél sejtekben, és csökkentették az oxidáció mértéket az ember monociláiban és a rágcsálók makrofágjaiban. A lipid peroxidáció növekedését, - amelyek a Fe2+. a NADPh vagy a hidrogén-peroxid vallott ki - a máj mikroszómáiban, szintén gátolták a gipenozidák. Arra is rájöttek, hogy a gipenozidák védik a biomembránokat az oxidációs károsodástól, azáltal, hogy visszaállították a membránok lecsökkent víztartalmát, és serkentették a milokondriális enzimek aktivitását.

Állalkísérletek:
Dai és társai a Guiyang Egészségügyi Egyetemen rájöttek, hogy a gipenozidák növelhetik a SÓD aktivitást, és csökkenthetik az MDA mennyiségét a krónikus fluorózisban szenvedő egerek agyszövetében, ahol a SÓD aktivitás kisebb, az MDA tartalom pedig nagyobb volt, mint az egészséges kontrollcsoportban.
Clieug és társai arra is rájöttek, hogy a krónikus fluorózisban szenvedő egereknél a veseszövet alacsony SÓD aktivitása és megnövekedett MDA tartalma helyreállt, miután 3 hónapig gipenozidákat fogyasztottak.

Klinikai tesztelés:
80. veleszületett fluorózisban szenvedő beteg vizsgálatából a Guiyang Egészségügyi Egyetemen kiderült, hogy 10 ml-es adag a gipcnozida-üanshcn (Salvia inilliorliira) keverékből növelte a vérlemezkék SÓD szintjét és csökkentette az MDA tartalmat.
Kíserletük során a 42-55 éves betegeket 3 csoportba osztottak:

-    Az első csoport, 30 beteg, 15 férfi és 15 nő gipenozida-készílmcnyt kaptak, napi 2 alkalommal 10 ml-t., öt hónapon keresztül.
-    A második csoport, 30 beteg, 15 férfi és 15 nő 10 ml kivilében feloldott l g boraxolt kaptak, napi 2 alkalommal 10 ml-t. öt hónapon keresztül.
-    A harmadik csoport, 20 beteg, 10 férfi és 10 nő placebóként kivilevet kaptak. További húsz ember, ugyanebből a korcsoportból, kontrollcsoportként szolgált.

Az eredmények azt mutatták, hogy a krónikus fluorózisban szenvedő betegeknél a vérlemezkék SÓD szintje alacsonyabb, a vérsavó MDA szintje pedig magasabb, mint az egészségesekben. Miután 5 hónapig szedték a gipenozida/Danshen/kivilé keveréket, a vérlemezkék SÓD értéke 847+/-214 ng/mgHb értékről 1I36+/-203 ng/mgHb (P<0.05) értékre nőtt. a vérsavó MDA tartalma pedig 0.16S+MX018 OD535/0.5 ml értékről 0.136+/-0.023 OD535/0.5 ml értékre csökkent. Azoknál a betegeknél, akik a borax/kivilé keveréket, vagy a placebó kivilevet fogyasztották, nem mutatkozott jelentősebb változás az értékekben.
Az eredmények azt mutatják, hogy a gipenozida készítmény növeli a vérlemezkék SÓD értékét és csökkenti a vérsavó MDA értékét a krónikus veleszületett fluorózisban szenvedő betegeknél, amely betegségben az első értéket csökkenti, a másodikat pedig növeli a (luormcrgczés.

Egy másik tanulmány, amelyet 610 egészséges, 50-90 éves személyen végeztek, a Jiaogulan vizsgálatához 14-17 éves egészséges személyeket használt kontrollcsoportként. Úgy találták, hogy időskorban a vérsavó SÓD szintje csökken, az MDA tartalma pedig nő. A gipenozida/Dauslien készítmény szájon át történő fogyasztása (két l0ml-es fiola naponta, mindkettő 20 mg gipenozidál tartalmaz), egy hónapon keresztül, a fiatalok normál szintjére csökkentette az MDA szintét.
Az adatok szerint a 70-90 éves korcsoportban 21.4%-kal csökkent az MDA érték és 282.8%-kal nőtt a SÓD érték, az 50-69 éves korcsoportban 15.6%-kal csökkent az MDA érték és 116.1%-kal nőtt a SÓD érték, a 14-17 éves kontrollcsoportban pedig a vizsgálat ideje alatt nem történt számottevő változás.

Annak érdekében, hogy tisztázzák, hogy a fenti antioxidáns hatást a Danshen idézte-e elő vagy sem, a Guiyang egyetem végzett egy másik kísérletet is, 20 fluorózisban szenvedő és 20 egészséges, 55-70 év közötti ember bevonásával. Danshen kivonat (I00mg/ml. naponta kétszer, egy hónapon keresztül), a kísérleti alanyok vérlemezkéinek SÓD szintje nem emelkedett, bár az MDA tartalom csökkent.
Az eredmények azt mutatták, hogy a Danshen is gyakorolt antioxidáns hatást a gipenozidákkal való együttműködésben, de antioxidáns hatását nem a SÓD termelés serkentésével érte el.
Ezeknek a klinikai tanulmányoknak az eredményei azt mutatták, hogy a gipenozidák képesek serkenteni a SÓD termelését a szervezetben, ami megköti a szabad gyököket, ezzel megelőzvén a sejtmembránok lipid-peroxidációját, és csökkenti az MDA termelés mértékét.

2, A jiaogulan adaptogén hatása
Általános összefoglaló
A módern életformában tapasztalható stressz és nyomás, amelyet a különböző erős környezeti és pszichológiai ingerek okoznak, és amelyek hatására felborul a szervezet természetes egyensúlya, a homeosztázis, és különböző betegségek alakulhatnak ki, például gyomorfekély, magas vérnyomás, neuralgia, pszichózis, stb. A stressz ellen való védekezésben a rendszeres testmozgás, kiegyensúlyozott étrend, rendszeres étkezés és alvás, a munka és a kikapcsolódás egyensúlya mind nagyon fontosak. De az adaptogéneknek is megvan ebben a maguk szerepe, azáltal, hogy segítenek a szervezetnek alkalmazkodni a stresszhez és megtartani a homeosztázist. A jiaogulan és a gipenozidák embereken és állatokon végzett teszlelése során bebizonyosodott, hogy rendkívül hatékony adaptogén anyagok.
A kínai kutatók rájöttek, hogy a jiaogulan kettős hatást gyakorol a központi idegrendszerre, megnyugtatja a túlfeszített idegeket, és élénkíti a depressziós idegrendszert. A központi idegrendszer (az agy, a szimpatikus és paraszimpatikus idegrendszer) egyensúlyának helyreállításával és az endokrin rendszer élénkítésével a jiaogulan és a gipenozidák kialakítják és fenntartják a működési egyensúlyt a szervek között, és az egész organizmus egyensúlyát erősítik. Ezért a jiaogulan széles körben használatos adaptogén szerként a normális életműködés fenntartásában és a káros ingerekkel szembeni ellenálló-képesség fejlesztésében.

Kutatás
Állatkísérletek:
Zhon és társai egereken mutatták ki a jiaogulan adaptogén hatását, arról számoltak be, hogy a gipenozidák javították az ellenálló-képességet és az oxigénhiánnyal szembeni tűrőképességet, túlerőltetést elektromos ingerek és magas hőmérséklet esetén.
Song hasonló kísérletet végzett, és a jiaogulan hatását a ginzengével hasonlította össze. Az eredmények szerint a jiaogulan a ginzenghez hasonlóan működik, és ugyanúgy használható adaptogénként.

Klinikai tesztelés: A jiaogulan versenyszerű sporttevékenység végzése közben növeli az agy ingerelhetőségét és stabilitását. A Gmyang Egészségügyi Egyetem kutatócsoportja több mint 300 profi sportolóval végzett kísérletek, többek között a



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 65
Heti: 88
Havi: 233
Össz.: 59 080

Látogatottság növelés
Oldal: JIAOGULAN orvosi állás foglalás
JIAOGULAN ÉS MÁS GYÓGNÖVÉNYEK - © 2008 - 2024 - jiaogulan.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »